Son zamanlarda insanların rağbet gösterdiği ve en iyi tatilin de aynı zamanda yapılabildiği 

o harika araçlar ile gezilecek, kamp yapılabilecek o kadar alternatif nokta var ki...

𝙎𝙞𝙯𝙡𝙚𝙧𝙚 𝙗𝙪 𝙣𝙤𝙠𝙩𝙖𝙡𝙖𝙧𝙙𝙖𝙣 𝙗𝙖𝙝𝙨𝙚𝙙𝙚𝙘𝙚ğ𝙞𝙢...

Hepimizin farkındalığının arttığı ve her zamankinden 

daha fazla doğaya ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde en iyi yatırımlardan birisi olan ve ruhumuza da 

iyi gelen karavan camplara olan ilgi her geçen gün artmakta sizde bir karavan sahibi iseniz özellikle bu 

noktalarda mola vermenizi tavsiye ederim lokasyon olarak istanbul da yada yakın konumda bulunan bu camplar 

siz doğa severleri bekliyor 

 Şimdi gelin sizi doğanın içinde ev konforunu da yaşatan o parkların listesine:

𝟭) 𝗚ö𝗸ç𝗲𝘁𝗲𝗽𝗲 𝗧𝗮𝗯𝗶𝗮𝘁 𝗣𝗮𝗿𝗸ı, 𝗘𝗱𝗶𝗿𝗻𝗲

Çadır, bungalov veya karavan konaklaması için uygun fiyatlı alternatifler

sunan Gökçetepe Tabiat Parkı, kamp yapmanın ne kadar keyifli olabileceğini keşfetmenizi sağlıyor.

𝐆ö𝐤ç𝐞𝐭𝐞𝐩𝐞 𝐓𝐚𝐛𝐢𝐚𝐭 𝐏𝐚𝐫𝐤ı𝐧𝐚 𝐍𝐚𝐬ı𝐥 𝐆𝐢𝐝𝐢𝐥𝐢𝐫?

İstanbul’dan Edirne yönünü takip ederek Keşan ilçe merkezine ulaşın.

Ardından Keşan’ın içine girdikten sonra Çanakkale yoluna girerek yaklaşık 10 kilometre devam edin.

Yolu takip ederken karşınıza çıkacak köprülü kavşaktan sonra Çamlıca ve Gökçetepe tabelalarını takip edin.

Yaklaşık 15 kilometre sonra Gökçetepe’ye varabilirsiniz.

 

𝟮) 𝗣𝗼𝘆𝗿𝗮𝘇𝗹𝗮𝗿 𝗚ö𝗹ü 𝗧𝗮𝗯𝗶𝗮𝘁 𝗣𝗮𝗿𝗸ı, 𝗔𝗱𝗮𝗽𝗮𝘇𝗮𝗿ı

 

Bahar ve yaz aylarında piknik alanı olarak kullanılan bu parkta gölde yüzen kuğuları seyredebilir, uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Poyrazlar’da bisiklet, fotoğrafçılık, deniz bisikleti, kuş gözlemciliği, trenle göl turu, paintball, ATV safari gibi eğlenceli 

aktivitelerle kamp tatilinize renk katabilirsiniz.

Alanda piknik yerleri ve restoranlarda bulunmaktadır 

konaklama olanakları olarak eğer karavanınız yoksa kiralayabileceğiniz sabit karavanlar bulunmakla beraber 

tiny houseler de bulunmaktadır 

𝗣𝗼𝘆𝗿𝗮𝘇𝗹𝗮𝗿 𝗚ö𝗹ü 𝗧𝗮𝗯𝗶𝗮𝘁 𝗣𝗮𝗿𝗸ı’𝗻𝗮 𝗡𝗮𝘀ı𝗹 𝗚𝗶𝗱𝗶𝗹𝗶𝗿?

Poyrazlar Gölü, Sakarya merkeze 5 dakika mesafede. İstanbul’a yaklaşık 170 km uzaklıktaki 

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’na ortalama 2 – 2,5 saatte gidilebiliyor.

Poyrazlar Gölü’ne otobüsle gitmek içinse Adapazarı, Sakarya otobüs bileti alabilirsiniz.

3) 𝙁𝙖𝙫𝙖 𝘾𝙖𝙢𝙥𝙞𝙣𝙜, Ç𝙚𝙠𝙢𝙚𝙠ö𝙮

İstanbul’da kamp yapılabilecek en konforlu ve geniş imkanlı yerlerden biri de Fava Camping.

Alemdağ Ormanı’nda temiz havanın ve bol oksijenin tadını çıkarabileceğiniz kamp alanında tuvalet, duş ve elektrik var. Şehrin içinde doğa tatili yapmanın keyfi ise paha biçilemez.

Kamp alanında çadırdan daha rahat bir konaklama seçeneği arayanlar için Vagon House kiralama hizmeti sunuluyor. 

Vagon House’da ise 4 kişilik bir aile rahatça konaklayabiliyor. Burada Adria model çekme karavan kiralama hizmeti de 

bulunuyor. Dileyenlerin çadır da kiralayabileceği kamp alanında küçük bir market bulunuyor. Ayrıca dileyenlere şehir merkezinden paket servisi de geliyor.

𝐅𝐚𝐯𝐚 𝐂𝐚𝐦𝐩𝐢𝐧𝐠’𝐞 𝐍𝐚𝐬ı𝐥 𝐆𝐢𝐝𝐢𝐥𝐢𝐫?

Çekmeköy, Çatalçeşme Mahallesi’nde yer alan Fava Camping’e; İstanbul Anadolu yakasından Şile otoyolu üzerinden veya Kartal-Samandıra bağlantısı üzerinden özel aracınızla yaklaşık 35 dakikada ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek içinse 14 A, 14 YK, ÇM 44 veya 522 ST hatlı otobüslere binebilirsiniz.

𝟒) 𝐒𝐞𝐟𝐞𝐫𝐨ğ𝐮𝐥𝐥𝐚𝐫ı 𝐊𝐚𝐦𝐩𝐢𝐧𝐠, 𝐀ğ𝐯𝐚

Ağva’nın merkezine yakın konumda bir aile işletmesi olan Seferoğulları Kamping, aileler ve çiftler için hizmet veriyor. Yani yalnız konaklayacak erkek misafirler işletmeye kabul edilmiyor. Dileyenlere çadır dileyenlere karavan kiralama hizmeti sunan kamp alanında tuvalet, duş ve elektrik var. Ormanın içinde tatil yapıp, iki adımda denize girmek için ideal olan kamp alanında akşamları gürültüsüz sakin ve sessiz bir ortam sizi bekliyor. Çocukla kamp yapmak isteyenler için en uygun seçeneklerden biri de Seferoğulları Kamping denebilir. Ağva’daki kamp alanları içinde denize en kolay ulaşım sağlanan konumdaki işletme, uzun yılardır hizmet verdiği için müdavim bir kitleye sahip, bu yüzden ilk kez kamp yapacaklar için güvenli bir adres olduğu söylenebilir.

𝐒𝐞𝐟𝐞𝐫𝐨ğ𝐮𝐥𝐥𝐚𝐫ı 𝐊𝐚𝐦𝐩𝐢𝐧𝐠’𝐞 𝐍𝐚𝐬ı𝐥 𝐆𝐢𝐝𝐢𝐥𝐢𝐫?

İstanbul’dan kendi aracınızla ortalama 1,5 saate ulaşabileceğiniz kamp alanına çeşitli otobüs firmalarının Şile-Ağva seferleri ile de gidebilirsiniz. İstanbul’dan Şile’ye toplu taşıma seçenekleri arıyorsanız, 139A Üsküdar – Şile / Ağva hatlı İETT otobüsleriyle de kamp alanına gitme imkanınız var.

𝟱) 𝗚𝗿𝗲𝗲𝗻𝗽𝗮𝗿𝗸 𝗖𝗮𝗺𝗽𝗶𝗻𝗴, 𝗔ğ𝘃𝗮

Arkadaş gruplarından ziyade aile ve çift konaklamaları için uygun olan Greenpark Camping, hem ormana hem de denize yakın oluşuyla avantaj sağlıyor. Tesise yalnız konaklayacak erkek misafirler kabul edilmiyor. Türkiye’nin en geniş kamp alanlarından biri olan Greenpark Kamping, 100 karavanlık kapasitesi ve 3 kilometre uzunluğundaki plajıyla aynı anda yüzlerce kişinin konaklayabildiği büyük bir tesis. Bu yüzden doğayla baş başa sessiz bir ortamdan çok bir yazlık beldeyi anımsatıyor ama sunduğu geniş olanaklar sessizlikten feragat etmeye değer. Tesiste içinde televizyon, buzdolabı, tuvalet, duş gibi imkanlar sunan çadır, bungalov ve karavan tipi konaklama seçeneklerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Plaj voleybolu, çocuk eğlenceleri, oyun makineleri ve bir kafeteryası bulunan alan, denize sıfır konumda yer alıyor.

𝐆𝐫𝐞𝐞𝐧𝐩𝐚𝐫𝐤 𝐂𝐚𝐦𝐩𝐢𝐧𝐠’𝐞 𝐍𝐚𝐬ı𝐥 𝐆𝐢𝐝𝐢𝐥𝐢𝐫?

Özel aracı ile Greenpark Camping’e ulaşmak isteyenler, Ümraniye üzerinden Şile tabelalarını takip ederek ortalama 1,5 saate ulaşabiliyor. Greenpark Camping’e farklı otobüs şirketlerinin Şile-Ağva seferleriyle de ulaşım sağlanıyor. İstanbul’dan Ağva’ya hangi otobüsle gidilir diye merak ediyorsanız, 139A Üsküdar – Şile / Ağva hatlı İETT otobüsleriyle de kamp alanına gitme imkanınız var.

𝟲) 𝗦𝗲𝗺𝗶𝘇𝗸𝘂𝗺 𝗠𝗼𝗰𝗮𝗺𝗽, 𝗦𝗶𝗹𝗶𝘃𝗿𝗶

İstanbul’un yanı başında hatta Beylikdüzü’nden biraz ileride yaz tatili yapmanıza olanak sağlayan Semizkum Mocamp, hem ulaşım kolaylığı hem de geniş kapasitesiyle oldukça popüler. Denize sıfır konumda, Semizkum sahilinde yer alan kamp alanının 250 metre uzunluğunda bir plajı var. Denizi sığ ve kum zeminli olan plajda çocuklar da rahatlıkla denize girebiliyor. Günübirlikçilerin plaj alanı olarak faydalandığı Mocamp’ta kamp yapacaklar için çadır, karavan, pansiyon ve karavanda konaklama seçenekleri sunuluyor. Şehrin hemen yanı başındaki kamp alanında yabani hayvan gibi tehlikeler de bulunmuyor. Kamp alanı bünyesinde yeme içme ihtiyaçları için kafeterya, alışverişlerinizi yapabileceğiniz market, dev ekran televizyon, jetonlu sıcak su duşları, çocuklar için oyun alanı ve kampa eğlence katmak için haftanın bazı akşamları canlı müzik bile var. Kamp alanında; restoran, market, kum plaj, konaklama seçenekleri, windsurf, ambulans, güvenlik, çamaşırhane, bulaşıkhane, duş ve tuvalet, kablosuz internet olanakları sunuluyor.

𝗦𝗶𝗹𝗶𝘃𝗿𝗶 𝗠𝗼𝗰𝗮𝗺𝗽’𝗮 𝗡𝗮𝘀ı𝗹 𝗚𝗶𝗱𝗶𝗹𝗶𝗿?

Kendi aracıyla Silivri Mocamp’a gidecekler; E5 (D100) karayolu üzerinden Tekirdağ yönüne ilerlerken Silivri Maxi AVM’den sonraki ikinci alt geçitten İstanbul yönüne dönerek 2 kilometre sonra sağda kamp alanını görebiliyorlar. Otobüs ile gitmek içinse Esenler ya da Harem otogarından veya Yenibosna’dan Tekirdağ-Çorlu istikametine giden tüm otobüslerle Silivri Maxi AVM’den sonra Karagöz mevkiinde inerek kamp yerine ulaşabilirsiniz.

𝟳) 𝗞𝗶𝗹𝗶𝗺𝗹𝗶 𝗞𝗼𝘆𝘂, 𝗔ğ𝘃𝗮

Kamp yaparken medeniyetten uzaklaşmak, tamamen bakir bir koyda kafa dinlemek isteyenler için Kilimli Koyu oldukça ideal bir seçenek.Elektrik, su gibi olanakların olmadığı kamp alanında tüm ihtiyaçlarınızı, kamp malzemelerinizi eksiksiz olarak yanınızda bulundurarak doğayla baş başa kalabilirsiniz. Geceleri yıldızları seyretmek için muhteşem bir adres olan Kilimli Koyu’nda aradığınız sessizlik ve huzuru bulabilirsiniz. Ancak duş, tuvalet, elektrik gibi ihtiyaçlarınızın karşılık bulamayacağını bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Ücretsiz kamp alanı arayanlar için iyi bir seçenek sunan Kilimli Koyu, dalgaların oyduğu kayaları ve falezleriyle İskoçya kıyılarını andırıyor. Kendi aracınız ile Ağva merkezden kolayca ulaşabileceğiniz koyda bir de trekking parkuru var. Orman ve deniz manzarasını aynı anda sunan koyda kamp ateşinizi rahatça yakıp, gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz.

𝗞𝗶𝗹𝗶𝗺𝗹𝗶 𝗞𝗼𝘆𝘂’𝗻𝗮 𝗡𝗮𝘀ı𝗹 𝗚𝗶𝗱𝗶𝗹𝗶𝗿?

İstanbul’dan yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Ağva’ya ortalama 1,5 saate özel aracınızla gidebilirsiniz. Kilimli Koyu ise Ağva merkezden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alıyor. Kilimli Koyu’na otobüs ile ulaşım içinse; 139A Üsküdar – Şile / Ağva hatlı İETT otobüslerine binebilirsiniz.

𝟴) 𝗞𝘂𝗺𝗸ö𝘆 𝗞𝗶𝗹𝘆𝗼𝘀 𝗞𝗮𝗺𝗽 𝗔𝗹𝗮𝗻ı, 𝗦𝗮𝗿ı𝘆𝗲𝗿

İstanbul’un Karadeniz’e bakan kıyısında hem denize girmek hem de ormanın temiz havasından yararlanmak için Kumköy’u tercih edebilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında birçok şenliğe ve festivale de sahne olan Kilyos çevresinde farklı özelliklerde birçok kamp alanı var ancak içlerinde Kumköy Kilyos Kamp alanı içlerinde en çok tercih edilenidir.

𝗞𝘂𝗺𝗸ö𝘆 𝗞𝗶𝗹𝘆𝗼𝘀 𝗞𝗮𝗺𝗽 𝗔𝗹𝗮𝗻ı’𝗻𝗮 𝗡𝗮𝘀ı𝗹 𝗚𝗶𝗱𝗶𝗹𝗶𝗿?

İstanbul Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında yer alan Kilyos, Sarıyer ilçesine bağlı. Kilyos’a özel aracınızla gitmek için Beşiktaş’tan Levent yönüne ilerleyerek Sarıyer’e doğru giderken,  Maslak civarında Orman İşletmesi’ni geçince sol tarafta Kilyos tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı takip ederek orman içinden Kilyos’a hızlıca ulaşabilirsiniz Toplu taşıma araçlarıyla Kilyos’a gitmek için, Sarıyer Mezarlık önünden veya Hacıosman Metro Durağı önünden kalkan İETT otobüslerini kullanarak Kilyos’a ulaşım sağlayabilirsiniz. 25 T, 25 B, 25 E, 25 H, 40 ve 41 ile 59 RS hatlarını kullanabilirsiniz.

𝟵) 𝗦𝗮𝗵𝗶𝗹 𝗞𝗮𝗺𝗽 İ𝘀𝘁𝗮𝗻𝗯𝘂𝗹, Ş𝗶𝗹𝗲

Kamp tatilini lüksle buluşturma fikri kulağa ilginç gelse de kamp yaparken de konforundan ödün vermek istemeyenler için Şile’de iyi bir seçenek biliyoruz. Sahil Kamp İstanbul’un 35 dönümlük arazisi içinde villa, bungalov, karavan ve çadırlar birbirine komşu olabiliyor. Plajı, marketi, restoranı bulunan alan, şehrin yanı başında deniz ve orman ile iç içe mükemmel bir tatil adresi. Evcil hayvan kabul edilen kamp alanında mangal kiralayarak, kendinize açık havada lezzetli yemeklerle mükellef bir sofra kurabilirsiniz. Ayrıca kendi yemek yapmak istemeyenler için kafe ve restoran olanağı da var. Karavan ve çadır misafirleri için ortak duş ve tuvaletler kullanıma açık.

𝗦𝗮𝗵𝗶𝗹 𝗞𝗮𝗺𝗽 İ𝘀𝘁𝗮𝗻𝗯𝘂𝗹’𝗮 𝗡𝗮𝘀ı𝗹 𝗚𝗶𝗱𝗶𝗹𝗶𝗿?

Anadolu yakasından kendi aracınızla ortalama 1 saatte ulaşabileceğiniz Sahil Kamp İstanbul’a toplu taşıma ile de gitmek mümkün. Üsküdar’dan kalkan 139S numaralı otobüs ile kamp alanının önüne kadar gelinebiliyor. Kamp alanında kendi arabasıyla gelenler için ücretsiz otopark imkanı da var.

𝟭𝟬) İ𝗻ö𝗻ü 𝗬𝗮𝘆𝗹𝗮𝘀ı, 𝗞𝗼𝗰𝗮𝗲𝗹𝗶

Tam anlamıyla doğayla buluşmak, yaylanın serin ve ferah atmosferinde kamp yapmak isteyenler için İstanbul’dan 2 saat uzaklıktaki İnönü Yaylası, kampseverleri bekliyor. Kocaeli’nde 1130 metre yükseklikteki İnönü Yaylası, ücretsiz kamp alanı olarak seçebileceğiniz en güzel yerlerin başında geliyor. Yuvacık Barajı ve Serindere Kanyonu yolunu izleyerek gidebileceğiniz İnönü Yaylası’nda tamamen kendi başınasınız. Yaylada hiçbir otel, pansiyon, restoran ya da bakkal, market vs. yok. Hiçbir işletme veya alışveriş olanağı bulunmayan yaylaya tam teçhizatlı biçimde gitmeniz gerekiyor. Ayrıca yükselti fazla olduğu için geceleri ekstra soğuk olacak yaylada kalmak için (özellikle çadırda kalacaksanız) dağcıların da kullandığı kaliteli uyku tulumu gibi ekipmanlarınızın da olması gerek. Yaylaya çıkarken yol üstünde kesim alanlarındaki atıl kalmış odunlardan toplayarak ateş için ihtiyacınız olan yakacak oduna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca yaylada yemekler ve içme suyu için kullanabileceğiniz temiz su kaynakları da var. Geniş, düz çimenlik alanlarını çevreleyen köknar ve çam ormanlarının yanı başında huzurlu bir deneyim sizi bekliyor. Bahar ve yaz aylarında çokça ziyaretçisi olan İnönü Yaylası, geniş bir düzlük olduğu için kalabalığa karışmadan da konaklayabileceğiniz bir yer.

İ𝐧ö𝐧ü 𝐘𝐚𝐲𝐥𝐚𝐬ı’𝐧𝐚 𝐍𝐚𝐬ı𝐥 𝐆𝐢𝐝𝐢𝐥𝐢𝐫?

İstanbul’dan özel aracınız ile İnönü Yaylası’na gitmek için Kocaeli’ne ulaştıktan sonra Yuvacık tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Yuvacık’ın ardından Tepecik Köyü’ne gelerek, köyden yaklaşık yarım saatlik yolculukla İnönü Yaylası’na ulaşmak mümkün.